"Bådtelte på vinterpladsen i Kanalhavnen"

Vinteren står for døren. Mange både er kommet godt på land. Til orientering for alle jer som har sin båd placeret på vinterpladsen i Kanalhavnen, har klubben modtaget en henvendelse fra Næstved Kommune. Kommunen afkræver os en redegørelse for alle de bådtelte som efterhånden dominerer vinterpladsen.

I klubbens lejekontrakt med Kommunen er det præciseret, at bådtelte skal nedtages i sommerhalvåret. I den tid hvor vinterpladsen har eksisteret har klubben set igennem fingre med overtrædelse af dette krav. Status i denne sag er, at klubben nu afleverer sin redegørelse, men samtidig går i dialog med kommunen om at få legaliseret en mulighed for, at bådtelte kan stå på pladsen hele året.

Indtil der er en ny aftale med kommunen skal de medlemmer som nu har bådtelte – være forberedt på, at teltene fremover skal tages ned i sommerhalvåret.

Log In or Sign Up

Du er ved at logge på Næstved Sejlklubs hjemmeside. Login er kun nødvendig for bestyrelsesmedlemmer og udvalg.....Næstved Sejlklub

Glemt din adgangskode? / Glemt dit brugernavn?